Konkurs poetycki o Nagrodę im. Bednarczyków

14 XII 2018. Werdykt

Zwycięzcą trzeciej, poetyckiej edycji Konkursu o Nagrodę im. Krystyny i Czesława Bednarczyków został Jerzy Kronhold (Skok w dal). Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 14 grudnia w Klubie Dziennikarzy pod Gruszką (Sala Baltazara Fontany). Wzięli w niej udział m.in. autorzy nominowanych tomów, ich przedstawiciele, wydawcy wyróżnionych książek, członkowie Kapituły, przedstawiciele Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz władze dziekańskie Wydziału Polonistyki UJ. Publiczność wysłuchała laudacji na cześć pięciu nominowanych autorów oraz - po ogłoszeniu werdyktu - wybranych wierszy odczytanych przez zwycięzcę. Oprawę muzyczną zapewniło eksperymentalne trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz. Po części oficjalnej wzniesiono toast za zwycięzcę i nominowanych.

30 XI 2018. Nominacje

Kapituła Konkursu nominowała do Nagrody im. Krystyny i Czesława Bednarczyków następujące tomy:

Alicja Bykowska-Salczyńska, Cno, SPP Oddział Olsztyn

Jerzy Kronhold, Skok w dal, Wydawnictwo Literackie

Krzysztof Kuczkowski, Ruchome święta, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Ewa Lipska, Pamięć operacyjna, Wydawnictwo Literackie

Tomasz Różycki, Litery, Wydawnictwo a5

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 14 grudnia o godzinie 18.00 w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką w Krakowie (ul. Szczepańska 1).

4 VI 2018. Ogłoszenie konkursu

Krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłaszają trzecią edycję

Konkursu poetyckiego o Nagrodę im. Krystyny i Czesława Bednarczyków.

Wypełniają w ten sposób zapis testamentowy śp. Krystyny Bednarczyk. Wyróżnienie przyznawane będzie za zbiór wierszy wydany w latach 2016–2017, bliski ideom i myślom przewodnim działalności kulturalnej londyńskiej Oficyny Poetów i Malarzy.

Powołane przez organizatorów jury pragnie docenić przede wszystkim wysoki poziom artystyczny dzieł, wartości egzystencjalne i etyczne, szeroko pojmowane korespondencje sztuki słowa i sztuki obrazu oraz konfrontacje kultur jako temat poetyckiej refleksji. Laureatami poprzednich edycji byli: Urszula Kozioł, Krzysztof Lisowski i Łukasz Nicpan.

Prawo zgłaszania kandydatur mają: instytucje kulturalne, wydawnictwa, stowarzyszenia twórcze oraz krytycy literaccy. Termin upływa 30 września 2018 roku. Nagroda pieniężna w tej edycji wynosi 15 000 złotych.

Pytania można kierować na adres: konkurs.opim@gmail.com.

Data opublikowania: 14.06.2018
Osoba publikująca: Justyna Wysocka